22

پیشرفت سریع و چشمگیر فناوری در جهان غیر قابل وصف است؛ این فناوری در جهان امروز زاده ی ایده های بدیع و خلاقانه است. نوآوری ها در علوم گوناگون هر لحضه در گوشه ای از جهان در حال ظهور هستند . سال 2017 میلادی که تازه از راه فرارسیده است آبستن رخداد هایی است که دنیا را شگفت زده خواهد کرد

به طور ویژه در زمینه معماری انتظار می رود که تحولات عظیمی در سراسر جهان در سال جدید بوجود آید. در سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد ساخت بناهای معماری باشکوهی از جمله بلندترین برج تایلند به نام «ماهاناخون» تا افتتاح  موزه ملی تاریخ و تمدن سیاهپوستان آمریکایی «David Adjaye’s» بودیم.

از جمله معماری های باشکوهی که در سال جدید میلادی به افتتاح آنها وعده داده شده «ایستگاه جدید قطار پر سرعت لاتزیو آفراگولا»  اثر «زاها حدید» معمار زن پرآوازه جهان است که با شکل و شمایل شبیه به مار خود، تعریفی نوین و جدید را از مسافرت ریلی به وجود خواهد آورد.

«خانه ی لگو» از دیگر نمونه های این شگفتی ها با بالکن های در هم تنیده است. همچنین مقرر گردیده که در سال جدید موزه های جدیدی از جمله «لوور ابوظبی» و Zeitz MOCAA در «کیپ تاون» نیز افتتاح شوند.

در ادامه برخی از این بناهای معماری فاخر و بلندپروازانه را با هم مرور می کنیم:

[box type=”alert-success” align=”aligncenter” class=”” width=””]ایستگاه جدید قطار پر سرعت لاتزیو آفراگولا (Napoli-Afragola High Speed Train Station)[/box]

1

معمار زن پرآوازه جهان «زاها حدید»، بنایی همچون مجسمه را در قالب ایستگاه قطار سریع السیر به وجود آورده است.

2

در انتهای تونل طولانی این ایستگاه در نهایت نور روشنایی دیده می شود. زمانی که مراحل ساخت آن تکمیل شود، برای نخستین بار دو شهر ناپل و رم را از طریق راه آهن به هم متصل می کند.

3

این مکان با این تصور ساخته شده که چیزی فرای یک ایستگا قطار باشد. همچنین با ساختار و معماری باشکوه خود، به زیبایی در قالب مکانی عمومی، تفرجگاهی با ساختارهای خاص در فضاهای داخلی و نورهای طبیعی طراحی شده. این طرح که نخستین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی از آن پرده برداری شد، مراحل ساخت تکمیلی آن به دلایل عدیده ای سال ها به تعویق افتاد.


[box type=”alert-success” align=”aligncenter” class=”” width=””]«موزه لوور» ابوظبی در امارات متحده عربی louvre museum abu dhabi united arab emirates[/box]

4

ابتدا قرار بود که این بنا در سال ۲۰۱۲ میلادی به پایان برسد اما تا سال ۲۰۱۷ میلادی به طول انجامید. معمار پرآوازه این موزه، «ژان نوئل» از برندگان جایزه معماری است که برای اجرای این طرح به ۶۵۳٫۴ میلیون دلار بودجه نیاز داشت.

5

«ژان نوئل» معمار این اثر از مسائل اقلیمی و نیز تاریخی برای این طرح الهاماتی گرفته است. به عنوان مثال طاق های فلزی و مشبکی این موزه را پوشانیده ؛ با ایجاد نورهایی در راهروهای این موزه فضای آرامی را در آن بوجود آورده است.


[box type=”alert-success” align=”aligncenter” class=”” width=””]خانه ی لِگو، در بیلوند کشور دانمارک lego house billund [/box]

6

یکی دیگر از بناهای باشکوه معماری که توسط معماران گروه BIG، شکل گرفت، «خانه لِگو» ای با بلوک های فوق العاده آن است. با بهره از بلوک هایی که در این خانه به کارگرفته شده، بزرگ ترین خانه لِگو شکل گرفت.

7

زمانی که ساخت این بنا به پایان برسد، انتظار می رود که مکانی برای صرف قهوه و نوشیدنی، جمع شدن افراد خانواده در زمین های بازی، میدان عمومی اصلی و قطع به یقین فروشگاه های محصولات شرکت لگو باشد!


[box type=”alert-success” align=”aligncenter” class=”” width=””]موزه هنر معاصر Aeitz آفریقا در «کیپ تاون»Zeitz Museum of Contemporary Art Africa[/box]

8

این موزه که به MOCAA نیز شهرت دارد، یکی از باشکوه ترین پروژه های معماری سال ۲۰۱۷ میلادی به شمار می رود. با تغییر ساختار بنای تاریخی Grain Silo Complex، این موزه در مساحت ۱۰۰٫۰۰۰ فوت مربع شکل گرفته و به یکی از بزرگ ترین موزه های آفریقا تبدیل خواهد شد.

9

طراحی نمای اصلی این موزه برعهده استودیوی Heartwick لندن قرار دارد. اِلِمان های فراوان تاریخی همچون دهلیز های بتنی بی انتها فضا های این بنا را زینت داده اند.


[box type=”alert-success” align=”aligncenter” class=”” width=””]روستای «هوانگ شان مونتن» در «آنهوی» huangshan mountain village anhui [/box]

10

همانند بسیاری از نقاشی های چینی، گروه معماران MAD، گویی این بنای زیبا را بر بستر رودخانه Taiping، نقاشی کرده اند؛ این ساختمان ها مجموعه ای از خانه های روستایی شبیه به کپسول و کوه هایی هستند که از فلز ساخته شده اند.

11

این پروژه رویایی و فاخر و البته بلندپروازانه ، تقلیدی از توپوگرافی های بومی منطقه کوهستانی است که منطقه ی هوانگ شان را به جامعه ای معاصر تبدیل کرده.

12

طراحی برگرفته از تپه های موج دار و گیاهان چای در اطراف این بنا ، پایین ترین ارتفاع این بنا را در ۲۰۰ فوتی سطح زمین قرار داده و آن را با دارا بودن هتل، مکان هایی برای برگزاری کنفرانس ها و خانه های مسکونی برای مصارف شخصی و عمومی شکل داده است.


[box type=”alert-success” align=”aligncenter” class=”” width=””]سیلو (Silo) در کپنهاگن the silo copenhagen[/box]

13یکی دیگر از پروژه های موجود دانمارک،ساختمان سیلو است که توسط کارخانه معماری COBE، یک ساختمان انباری را در قالب بنای کنونی با سیمای مدرن درآورده. با این تغییرات، این شرکت معماری دانمارکی بلافاصله مناطق اطراف این بنا را نیز به مصارف صنعتی در آورد!

14این بنا که در آن آپارتمان، نمایشگاه ، گالری و رستورانی باشکوه در طبقات فوقانی وجود دارد، قرار است که سبک جدیدی از زندگی مردن کپنهاگ را به نمایش بگذارد. برای زنده داشتن میراث بومی این کشور این بنا با چوب هایی در نمای داخلی، سیمان فراوان، ستون های فنل و سقف های بلند ساخته شده است!

.

Quoted from CNN edition & rooziato