مترجم: محدثه عقبایی

Zaha-Hadidبه بهانه‌ی اولین سالگرد مرگ زاها حدید، موفق‌ترین و تأثیرگذارترین معمار زن، به پنج ساختمان او خواهیم پرداخت. زاها حدید که در سال ۱۹۵۰ در بغداد متولد شده، اولین زن برنده‌ی جایزه‌ی پریتزکر در سال ۲۰۰۴ است و دوازده سال بعد از آن توانست مدال طلای موسسه‌ی سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) را کسب کند.

مرگ نابهنگام حدید، میراثی جذاب و الهام‌بخش از او باقی گذاشت و شرکت او (Zaha Hadid Architects) نیز به کار بر روی حدود صد پروژه در سراسر جهان همچنان ادامه می‌دهد. برای به‌خاطر‌سپردن میراث او، شرکت اسپانیایی دیموس ایمجینگ (Deimos Imagingg) مجموعه‌عکسی با تمرکز بر آثار زاها حدید در پنج کشور جهان ارائه‌کرده است.

این تصاویر را ماهواره‌ی دیموس-۲ (Deimos-2) ثبت کرده است؛ ماهواره‌ای که در سال ۲۰۱۴ با هدف رصد زمین با وضوح تصویر بسیار پرتاب شده است و می‌تواند تصاویری چندطیفی با وضوح ۷۵ سانتیمتر به‌ازای هر پیکسل بگیرد. وقتی از نمای آسمان یا ماهواره در نسبت‌های آثار حدید تأمل می‌کنید، متوجه بعد جدیدی از آثار بی‌نظیر او می‌شوید.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]پل زاراگوزا / زاراگوزا، اسپانیا[/box]
پل زاراگوزا / زاراگوزا، اسپانیا

پل-پاویون زاراگوزا که به عنوان دروازه‌ی ورود به اکسپوی جهانی سال ۲۰۰۸ طراحی شده، اولین طراحی پل کامل‌شده‌ی زاها حدید است. این پل با ۲۸۰ متر بتن تقویت‌شده با فایبرگلاس به روی رودخانه‌ی ابرو کشیده‌شده و طرح گل گلایل را شبیه‌سازی می‌کند.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]پل شیخ زاید/ ابوظبی، امارات متحده عربی[/box]
پل شیخ زاید/ ابوظبی، امارات متحده عربی

دو سال بعد، در سال ۲۰۱۰، پل شیخ زاید به طول ۸۴۲ متر ساخته شد. این پل که نامش را از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیان‌گذار امارات متحده عربی و حاکم سابق این کشور گرفته، با شبیه‌سازی پستی‌بلندی‌های تپه‌های شنی، ابوظبی را به خاک کشور امارات متصل می‌کند.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]کهکشان سوهو/ پکن، چین[/box]
کهکشان سوهو/ پکن، چین

کهکشان سوهو در پکن که در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد، شاید یکی از پیشروترین طراحی‌های زاها حدید باشد. این اثر مجموعه‌ای گرد و بدون زاویه از مغازه‌ها، دفاتر اداری و رستوران‌ها و یکی از نامزدهای کسب دوازدهمین جایزه‌ی بین‌المللی ریبا RIBA در سال ۲۰۱۳ است. این هیئت حرفه‌ای معتبر زاها حدید را به‌عنوان اولین زن دریافت‌کننده‌ی مدال طلای سلطنتی در سال ۲۰۱۶  معرفی کرد.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]مرکز حیدر علی‌اف/ باکو، آذربایجان[/box]
مرکز حیدر علی‌اف/ باکو، آذربایجان

مرکز حیدر علی‌اف یک مرکز فرهنگی در باکو است که یک کتابخانه، یک موزه و یک سالن ۱۰۰ نفره را در خود جای داده است. این مرکز در سال ۲۰۱۴ ساخته‌شده و شکل موج‌دار و سیال آن شبیه به غاری است که از پوسته‌ی زمین بیرون‌آمده و هنوز به زیر زمین برنگشته است.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]دونگدمون پلازا/ سئول، کره‌ی جنوبی[/box]
دونگدمون پلازا/ سئول، کره‌ی جنوبی

دونگدمون دیزاین پلازا سازه‌ای‌ بسیار مدرن و پوشیده‌شده با ورقه‌های آلومینیوم است که در مرکز منطقه‌ی تاریخی سئول که به کافه‌ها و مغازه‌های ۲۴ ساعته‌اش شهرت دارد، سر بر آورده است. این ساختار منحنی -که معنای لغوی نام آن دروازه‌ی بزرگ شرقی است- یک مرکز فرهنگی شامل طیف وسیعی از فضاهای عمومی مانند سالن‌های نمایشگاهی، موزه‌ی طراحی و لابراتوار، یک سالن آکادمی و یک مرکز رسانه‌ای و بسیاری کاربری‌های دیگر است.

دونگدمون دیزاین پلازا اولین پروژه‌ی عمومی در کره است که در آن از مدل‌سازی سه‌بعدی اطلاعات ساختمان (BIM) برای اطمینان از کارایی، کیفیت و مقرون‌به‌صرفه‌بودن آن استفاده‌شده است. BIM این امکان را برای طراحان فراهم می‌کند که کنترل بیشتری بر جزییات داشته باشند و نتایج طراحی را بسیار بهتر از طراحی‌های دوبعدی سنتی مجسم کنند.

Source: archdaily