مترجم: محدثه عقبایی


مجله AR فهرستی از ۹ معمار نامزد دریافت جایزه‌ی معمار زن سال ۲۰۱۷ و جایزه‌ی مویرا گمیل[۱] برای معماری نوظهور منتشر‌کرده است. نامزدهای امسال از موقعیت‌های مختلفی می‌آیند، و در بریتانیا، مکزیک، فرانسه، ایالات متحده و کانادا مشغول هستند و از سوی AR به‌خاطر «پروژه‌هایی که بیانگر [توانایی] استثنایی در طراحی و آگاهی از کانتکست جغرافیایی و سیاسی است» تقدیر خواهند شد.

کریستین موری[۲]، بنیانگذار جایزه‌ی زنان در معماری و سردبیر AR و AJ می‌گوید: «این زنان معمار برخی از بدیع‌ترین و خلاقانه‌ترین طراحی‌های جهان امروز را خلق کرده‌اند. افتخار می‌کنم که از کارهایی از کشورهای مختلف، تجلیل می‌کنیم. [این] نشان می‌دهد چقدر طراحی بر زندگی ما تاثیر می‌گذارد.»

سال گذشته جایزه‌ی اول به جین گنگ[۴] و جایزه‌ی معمارِ نوظهور به گابریلا اتچگارای[۵]، معمار مکزیکی، تعلق گرفت.

فهرست نامزدهای معمار سال ۲۰۱۷:

[box type=”alert-info” align=”” class=”” width=””]جولیا بارفیلد[۶]/  Marks Barfield Architects/ بریتانیا[/box]

بارفیلد با ساختمان‌های قابل‌توجه شهری مانند چشم لندن[۶] شناخته می‌شود. او به‌خاطر ساختمان  BA i360 در برایتون، بریتانیا (که به‌عنوان باریک‌ترین برج بلند جهان در گینس ثبت‌شده) در این فهرست قرار دارد. بارفیلد به پروژه‌های اجتماعی و مکان‌سازی[۷] علاقه‌ی زیادی دارد.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]گابریلا کاریلو[۸]/ Taller Mauricio Rocha + Gabriela Carrillo / مکزیک[/box]

کاریلو با طراحی دادگاه‌های کیفری پاتزکوارو[۹] در میچوآکان[۱۰] مکزیک که به خوبی پاسخ نیازهای پروژه -طراحی فضاهای منعطفی که سازگار با قوانین سخت‌گیرانه‌ی امنیتی است و باعث افزایش شفافیت در روند قضایی می‌شود- را می‌‎‎دهد، به این فهرست راه‌یافته است. این دفتر معماری با سالن تئاتر ماتاموروس[۱۱] در مورلیا، پایتخت میچوآکان هم شناخته می‌شود.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]آنوک  لژاندر[۱۲] / XTU Architects / فرانسه[/box]

لژاندر به‌خاطر  Cité du Vin در بوردو[۱۳] وارد این فهرست شده- مکانی که توریست‌های شراب می‌توانند همه‌چیز درباره‌ی فرهنگ و تمدن شراب این منطقه را یاد بگیرند. عظمت، درخشش و جذابیت این ساختمان در نقطه‌ی مقابل کلاسیسیسم و جلوه‌ی آهکی و مات شهر قدیمی بوردو قرار دارد.

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]آندریا لیرز و جین وینزاپفل[۱۴]/ Leers Weinzapfel Associates/ ایالات متحده[/box]

لیرز و وینزاپفل با East Regional Chilled Water Plant در دانشگاه اوهایو نامزد این جایزه ‌شده‌اند. این پروژه رویکردی زیبا و مثبت به یک ساختمان کاربردی دارد که از پنل‌های آلومینیوم مشبک برای دستیابی به زیباییِ ساده و بی آلایشی در‌عین‌ حفظ کاربری صنعتی، استفاده می‌کند.


 

 نامزدهای جایزه‌ی مویرا گمیل برای معماری نوظهور:

 

[box type=”alert-danger” align=”aligncenter” class=”” width=””]ایدا یوارس براوو[۱۵]/ Mangera Yvars Architects/ لندن[/box]

دانشکده‌ی مطالعات اسلامی قطر[۱۶] در دوحه به لحاظ اجتماعی یکی از تاثیرگذارترین و از نظر فرهنگی ماهرانه و خلاق‌ترین طراحی‌های قطر است. به‌عنوان بخشی از شهر آموزش موسسه‌ی قطر، مجمع آموزش مختلط دانشگاه‌های برجسته‌ی بین المللی، در برنامه‌ی فیزیکی آن ساخت یک دانشگاه و مسجد در محوطه‌ی آن که رو به عموم باز خواهد بود، گنجانده شده بود.

[box type=”alert-danger” align=”aligncenter” class=”” width=””]جوانا هورمی[۱۷]/۵۴۶۸۷۹۶ Architecture / کانادا[/box]

هورمی مبتکری مفهومی و طراح است که روی پروژه‌های مختلفی از Crossroads Garden Shed در کلگری[۱۸] و Migrating Landscapes – شرکت‌کننده‌ی رسمی کانادا در سیزدهمین دوسالانه‌ی ونیز– تا ۶۲M Housing  و Chair Your Idea وینیپگ[۱۹] در حوزه‌ی طراحی شهری، فعالیت می‌کند.

[box type=”alert-danger” align=”aligncenter” class=”” width=””]جینگ لیو[۲۰]/ SO-IL/ ایالات متحده[/box]

لیو معماری با‌استعداد و نوآور است که با موزه‌ی هنر مانِتی شِرم[۲۱] در کالیفرنیا به این لیست راه یافت. این ساختمان مانند سایه‌بانی وسیع از میان چشم‌انداز زمین‌های کشاورزی سر بر آورده و در هوا معلق است. طراحی این موزه روح معمارانه‌ی جدیدی به محوطه‌ی دانشگاه کالیفرنیا در دیویس می‌بخشد.

[box type=”alert-danger” align=”aligncenter” class=”” width=””]روزانا مونتیل[۲۲]/ Estudio de Arquitectura/ مکزیک[/box]

پروژه‌های هوشمندانه‌ی مونتیل شامل زمین‌ورزشی Veracruz Cancha، مجتمع مسکونی San Pablo Xalpa Unidad Habitacional و خانه‌ی Tepoztlan می‌شود که همه در مکزیک ساخته‌شده‌اند. حساسیت او در پرداختن به اجتماع منجر به استفاده‌ از فرم‌های ساده‌ی معماری شده است.


 

پی‌نوشت‌ها

[۱]  Moira Gemmill Prize

[۲] Christine Murray

[۳] Jeanne Gang

[۴] Gabriela Etchegaray

[۵] Julia Barfield

[۶] London Eye

[۷] Place-Making

[۸] Gabriela Carrillo

[۹] Pátzcuaro

[۱۰]  Michoacán

[۱۱] Matamoros Theatre

[۱۲] Anouk Legendre

[۱۳] Bordeaux

[۱۴] Andrea Leers and Jane Weinzapfel

[۱۵] Ada Yvars Bravo

[۱۶] Qatar Faculty of Islamic Studies

[۱۷] Johanna Hurme

[۱۸] Calgary

[۱۹] Winnipeg

[۲۰] Jing Liu

[۲۱] Manetti Shrem Museum of Art

[۲۲] Rozana Montiel


 

Source:archdaily