این کتاب که بطور کاملاً تکنیک محور و برای ارتقاء توان داوطلبان برای پاسخگویی به سئوالات متن های درک مطلب طراحی و به نگارش درآمده است، نگاهی کاملاً متفاوت و جدید به مقوله زبان تخصصی انداخته است و در فصلی مجزا، روش های پاسخگویی به سئوالات درک مطلب را بطور تکنیکی و همراه با مدل سازی روی آزمون های واقعی ارائه کرده است.
در این کتاب، گرایش های مختلف رشته های معماری و هنرهای ساخت مورد بررسی قرار گرفته اند و کلیه آزمون های سراسری و آزاد در این رشته ها بطور کاملاً تشریحی ارائه شده اند. (سئوال به سئوال)
گرایش های مورد بررسی در این کتاب عبارتند از:
۱- گرایش معماری، طراحی، معماری منظر و طراحی شهری
۲- گرایش سبک ها، تاریخ معماری و معماران بزرگ
۳- گرایش سازه، سیستمهای ساختمانی، مصالح، عناصر و جزئیات سازه ای
۴- گرایش تکنولوژی و انرژی معماری
۵- گرایش برنامه ریزی و مدیریت پروژه

البته لازم به ذکر است که بدلیل نزدیکی و مشابهت آزمون های رشته های مرمت، طراحی شهری، برنامه ریزی شهری و … به این ۲ رشته، داوطلبان عزیز در این رشته ها نیز می توانند از این کتاب استفاده نمایند.
یک واژه نامه تخصصی گرایش بندی شده نیز در انتهای کتاب برای استفاده داوطلبان و علاقه مندان قرار گرفته است که نیازهای شما را برای متن های تخصصی در این رشته ها مرتفع می نماید.
فصلی تحت عنوان فصل صفر در ابتدای کتاب قرار گرفته است که روش مطالعه این کتاب را برای شما بطور مفصل توضیح داده است. حتماً آن فصل را مطالعه نمایید.
علاقه مندان و داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد جهت تهیه کتاب به موسسه ایوان خانه مهر مراجعه نمایند .