صندلی منفی طراحی آزاده شریعتی و بابک شریعتی

صندلی منفی ( negative chair) طراحی شده توسط آزاده و بابک شریعتی در نمایشگاه گروهی ابژه در تاریخ ٣ لغایت ١٧مهرماه ١٣٩٤، به دعوت الناز طهرانی، نمایشگاه گردان، در فرهنگسرای نیاوران با حضور سی معمار ایرانی به نمایش در آمد و با استقبال  بازدیدکنندگان روبرو شد.

این طراحی در بخش مبلمان مسابقه  A’DESIGN Award برنده جایزه نقره سال ٢٠١٦ شد.

این مسابقه که معتبرترین مسابقه در زمینه طراحی در جهان است، با هدف پیدا کردن طرح های جدید و مبتکرانه و یافتن طراحان خلاق به صورت سالانه در کشور ایتالیا برگزار می شود و بسیاری از تولیدکنندگان برای یافتن طرح های جدید و بکر در آن حاضر می شوند.

این صندلی که بر اساس فضای منفی و با هدف کاهش تاثیر مبلمان در فضای معماری طراحی شده است، دارای فرمی متفاوت است.

آزاده و بابک شریعتی با توجه به فرم ارگونومیک بدن و با استفاده از پارچه ( spandex (4-way stretch صندلی را به گونه ای طراحی کرده اند که که افراد با قامت های مختلف، همگی در صندلی احساس راحتی کنند، به گونه ای که صندلی کاملا فرم بدن را می پذیرد و فرد را در بر می گیرد.

از دیگر نکاتی که این دو معمار در طراحی صندلی خود به آن توجه کرده اند، مسأله تعرق و امتداد بصری است. انتخاب پارچه مشبک و فضاهای خالی صندلی با این هدف صورت گرفته است.

برخورد آزاده و بابک شریعتی مؤسسین دفتر معماری آلفابت در طراحی این صندلی مشابه با طراحی‌های معماری آنان است. در معماری این دو معمار جوان، خلوص و سادگی معماری و فضاها با حذف المانهای زاید و توجه به رفتار انسانی بسیار به چشم می خورد.

منبع : کانون معماران و شهرسازان جوان