دفتر نورمن فاستر و همکاران برنده‌ی مسابقه‌ی طراحی هتل مجلل و مجتمع آپارتمانی جدیدی درست در کنار مسجدالحرام شده است. این ساختمان با اقتباس از معماری سنتی عربی و بافت کوهستانی منطقه، به‌صورت مجموعه‌ای از برج‌های عمودی که ارتفاع آن‌ها پلکانی زیاد می‌شود، طراحی شده است.

لوک فاکس ، مدیر استودیوی دفتر فاستر می‌گوید: «مکه یکی از خاص‌ترین شهرهای جهان است. این شهر به‌عنوان منزلگاه کعبه افتخارات و چالش های به خصوصی برای هر سازنده یا معماری محسوب می‌شود. ما در این طرح تلاش کردیم فرمی نوآورانه با احترام به مقیاس و اهمیت مسجدالحرام ایجاد کنیم.»

با توجه به کمبود اقامتگاه برای زائران، در این پروژه تلاش شده بیشترین اتاق‌‌ها رو به کعبه باشند. فضاهای داخلی از درون به بیرون طراحی‌شده و هر اتاق فضایی اختصاصی برای عبادت توأم با تفکر دارد.

هتل بر محور ایستگاه قطار تندروی جدید حرمین و مسجدالحرام بنا خواهد شد و نقش گذرگاه جدید برای زائران خواهد داشت. گردش درون ساختمان با رمپی پیاده‌رو  محقق‌شده که فضاهای گوناگون این مجتمع که همگی از نور طبیعی بهره‌مند هستند، را به هم متصل می‌کند.

مدیر ارشد دفتر طراحی فاستر و همکاران اظهارات خود را  این گونه ادامه می دهد: «تمام سعی و تلاش ما بر این است که ساختمانی ویژه و شایسته ی موقعیت منحصربه‌فردش بسازیم. طرح موجود برگرفته از از فلسفه‌ی «مجللِ متواضع» است و زیبایی خاصی در عین سادگی دارد. من در اینجا می‌خواهم به نمایندگی از گروه طراحان از شرکت عمرانی جبل عمر برای انتخاب ما به منظور همکاری در این پروژه تشکر کنم. ما بی‌صبرانه مشتاقیم که مرحله‌ی بعدی کار را آغاز کنیم و منتظر یک همکاری موفق با آن‌ها هستیم.»

 

img01 (1)Source : dezeen.com and archdaily.com