2018116164639295

 

 

معماری پویا در برگیرندۀ ساختمان‎هایی است که قابلیت تغییر، حرکت و جابجایی دارند و شکل آنها به‫منظور انطباق با نیازهای طرح، تغییر می‎کند. این ساختمان‎ها گاه شکل متفاوتی اختیار می کنند، گاه جهت حرکت خورشید را تعقیب می‎کنند، گاه به یک تاثیر محیطی پاسخ می دهند، گاه برای ایجاد دید گسترده نسبت به اطراف تغییر شکل یا تغییر مکان میدهند، زمانی با سقف باز و بسته شونده و تغییر شکل یا سازه جمع شونده به نیازهای کاربردی گوناگون پاسخ می دهند، گاه با تاشدن و تغییر شکل شرایط مورد نظر برای عملکردهای مختلف و بهره برداری مطلوب را فراهم می نماید، گاه به سمت جهت وزش باد، تغییر جهت می‎دهند، گاه با طبیعت همساز می شوند تا انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند. این نوع معماری با قابلیت تغییر، حرکت، جابجایی ویا چرخش امکان تحقق خواسته‎هایی را فراهم می سازند که در گذشته با معماری ساکن و غیر منعطف امکان پذیر نبود.
بناهای ساخته شده در قالب این معماری که گاه شامل معماری تطبیق پذیر و گاه در برگیرنده معماری تغییر شکل دهنده و گاه معماری قابل انتقال است دائماً در حال تغییر شکل و تعدیل خود هستند. گاهی بخشی از ساختمان و یا طبقه ای از آن و یا نمای ساختمان در حال تغییر، جابجایی یا چرخش است و گاهی اساساً فرم کلی بنا تغییر می‎کند. این رویکرد جدید، نوعی رقابت با روش‎های متداول معماری معاصر است تا با بهره گرفتن از تکنولوژی مدرن و هوش مصنوعی امکان تعامل و پاسخگو بودن معماری به نیازهای متفاوت انسان فراهم شود.
معماری پویا نماد نگرش جدیدی است که انتظار می‎رود معماری آینده، سیمای شهرها و کیفیت زندگی در شهرها را تغییر دهد و به‎وسیلۀ آن، بناها بعد چهارمی به نام زمان را نیز به‎ دست می‎آورند. به این تعبیر اگر معماری در ابتدا صرفا ردی از زمان بر فضا داشت، در دوره های بعدی و در روند شکل گیری معماری معاصر از کنش متقابل فضا-زمان متاثر گشته، در عصر حاضر بر اساس نیازها و امکانات هزاره سوم یگانگی فضا-زمان را در ابعاد گوناگون تجربه می نماید، این تجربه نه صرفا پاسخگوی ضرورت ها و نیاز های عملکردی، تکنولوژیک و محیطی، بلکه متاثر از دیدگاهی نوین در زمینه های فضایی و زیبایی شناسی تمدن و جامعه بشری است که رفته رفته تفکری بدیع و نوآورانه را در نگرشی بنیادین به رابطه فضا، زمان و معماری پایه گذاری می نماید. در این تفکر، بناها شکل صلب و ثابت نخواهند داشت و به دنبال معماری سیمای شهرها بسیار سریع‎تر از آنچه تصور می‎شود تغییر خواهد کرد. بعد چهارم در معماری امروز جهان حاصل تحقیقات علمی و تلاش‎های بسیار در زمینۀ معماری پویا و از سوی دیگر حاصل پیشرفت های تکنولوژی معماری است که در سطح جهانی و بین معماران، مهندسان و طراحان مورد توجه قرار گرفته است .

زمان تحویل و داوری طرح ها:

مهلت تحویل طرح ها به دبیرخانه بنیاد حداکثر تا ساعت 16:00  روز یک شنبه 21/11/97 است و به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. زمان داوری طرح ها روز شنبه، چهارم و یک شنبه، پنجم اسفند ماه خواهد بود. ولی نتایج داوری و اهدای جوایز در مراسم یادمان و جایزه معماری میرمیران در روز سه شنبه سوم اردیبهشت سال 1398 مقارن با روز معمار در خانه هنرمندان ایران اعلام می گردد.

مدارک مورد نیاز و نحوه ارائه طرح:

مدارک مورد نیاز باید بتواند با استفاده از نقشه ها، پرسپکتیوها، رنگ ها، تصاویر سه بعدی رایانه ای و یا عکس ها و یا هر روش دیگری به معرفی فضاهای اصلی (داخلی و خارجی) و … و در رابطه با “معماری پویا” بپردازد. ضمناٌ از آنجایی که تهیه پوستر و ارسال آن برای شرکت کنندگان مشکلاتی را در بر داشت، بنا به درخواست تعداد زیادی از شرکت کنندگان مقرر شد چاپ پوستر با استفاده از فایل ارسالی شرکت کنندگان به طور یکنواخت از طریق بنیاد معماری میرمیران انجام شود. لذا شرکت کنندگان در مسابقه میبایست فایل خود را با کیفیت 150 dpi در ابعاد 166×74 سانتی متربه صورت عمودی و در قالب فرمت گرافیکی TIFF به صورت لوح فشرده (CD) به همراه اصل فیش واریزی به مبلغ 500،000 ریال به حساب بنیاد معماری میرمیران در بانک پارسیان شعبه ملاصدرا به شماره کارت 6221061207846496 (بابت هزینه چاپ پوستر) و خلاصه توضیحات طرح حداکثر در یک صفحه A4 به زبان انگلیسی و یک صفحه فارسی و فایل کامپیوتری به دفتر بنیاد ارائه نمایند. ضمناٌ ونشتن نام و نام خانوادگی و شماره تلفن ثابت و همراه روی CD (لوح فشرده) و روی پاکت محتوی صفحه توضیحات طرح الزامی است. لازم به یادآئری است که مدارک تحویلی شامل یک عدد CD یا لوح فشرده (مربوط به طرح و صفحه توضیحات) و اصل فیش بانکی واریز وجه و دو صفحه A4 توضیحات فارسی و انگلیسی می باشد.

توجه:

طرح هایی که از آثار دیگر معماران (ایرانی یا خارجی) اقتباس شده باشد مورد رسیدگی قرار نخواهند گرفت و چنان چه حتی بعد از داوری نیز مشخص گردد که طرح برنده یا منتخب اقتباس از آثار دیگران بوده است ضمن اقدام در خصوص استرداد جایزه و لوح تقدیر مراتب در نشریات معماری و شهرسازی منعکس شده و حق هیچ گونه اعتراضی نخواهد بود.

جوایز:

نفر اول: 100,000,000 ریال

نفر دوم: 50,000,000 ریال

نفر سوم: 30,000,000 ریال

ضمناٌ علاوه بر نفرات اول تا سوم به 10 منتخب دیگر لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

ضمناٌ به آثاری که از لحاظ گرافیکی خلاقانه باشند، جوایزی از طرف هیئت داوران اهدا گردیده و از آثار مذکور به عنوان پوستر مسابقه استفاده خواهد شد.

هیئت داوران:

اسامی هیئت داوران این مسابقه بر اساس حروف الفبا بدین شرح میباشد:

  • جناب آقای استاد آیدین آغداشلو
  • جناب آقای پروفسور ایرج اعتصام (ریاست هیئت داوران)
  • جناب آقای مهندس علیرضا تغابنی
  • جناب دکتر داراب دیبا
  • جناب آقای مهندس سامان سیار
  • جناب آقای مهندس فرشاد فرهی
  • جناب آقای مهندس سید علیرضا قهاری
  • جناب آقای پروفسور محمود گلابچی
  • جناب آقای مهندس حمید میرمیران

+ منبع فراخوان