به نقل از : معماری معاصر ایران

نامه ای به  امضای ابوالقاسم سیف الهی، معاون عمرانی استاندار کرمان، خطاب به شهردار کرمان ارسال شده که در آن بر تخریب خانه شهر ظرف ۲۰ روز آینده تاکید شده است.  سیف الهی در این نامه گفته است “اگر تا ۲۰ روز آینده شهرداری اقدام به تخریب خانه شهر نکند، بخشی از اعتباراتی که قرار بود از طرف استانداری به پروژه‌های عمرانی اختصاص یابد، برگشت می‌خورد !!! ”

57433648

این روز ها خبری در رسانه های منطقه ای استان کرمان بویژه در پایگاه خبری کرمان نو مبنی بر تخریب قریب الوقوع خانه شهر منتشر شده است که به موجب آن سبب نارضایی و دل نگرانی اهالی شهرستان کرمان شده است. بنایی ارزشمندی که نه تنها از لحاظ معماری دارای ویژگی های معمارانه و یکی از . بناهای شاخص و معاصر شهر کرمان است بلکه از زمان تاسیس آن یعنی سال ۱۳۴۹،  مورد توجه مردم کرمان بوده است بنایی که متعلق به مردم کرمان است و بدون هیچ بودجه دولتی ساخته شده است. خانه ای که حافظه جمعی مردم شهر کرمان است.

و اما این بنا امروز روزهای خوبی را سپری نمی کند زیرا با تصمیم ضرب الاجل مسئولان استانی شهر کرمان قرار است تخریب گردد زیرا بنا بر گفته ابوالقاسم سیف الهی، معاون عمرانی استاندار کرمان خطاب به شهردار کرمان، چنانچه شهرداری ظرف ۲۰ روز آینده اقدام به تخریب بنا نکند، بخشی از اعتباراتی که قرار بود از طرف استانداری به پروژه های عمرانی اختصاص یابد، برگشت می خورد.

آیا تخریب و ساخت و ساز جدید تنها راه برای انجام پروژه های عمرانی یک شهر است؟

آیا بازسازی این بنا برای ادامه حیات آن که جزو حافظه جمعی مردم کرمان است، نمی تواند جزو برنامه های توسعه ای شهری قلمداد شود تا اعتبارات مربوط به عملیات عمرانی در مسیر سازنده تری صرف گردد؟

درباره معمار “خانه شهر”

خانه شهر در سال ۱۳۴۹ توسط زنده یاد اصغر اصفهانی طراحی و اجرا شده است.

زنده یاد اصغر اصفهانی از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، رشته معماری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۷ می باشد.

IMG_4683-1024x768

[box type=”alert-info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اخبار مرتبط در پایگاه خبری کرمان نو [/box]

در پایگاه خبری کرمان نو، مطالب مرتبط با تخریب قریب الوقوع این اثر ارزشمند معاصر را مطالعه نمایید. لینک ها فعال هستند.

1- شهردار کرمان زیر فشار معاون استاندار

۱۱ بهمن ۱۳۹۵نوشته شده توسط امیر رجبی | پایگاه خبری کرمان نو 

2- مهندس سام شهردار اسبق کرمان :«خانه شهر» با پول مردم ساخته شده است

۱۲ بهمن ۱۳۹۵     نوشته شده توسط فریده امینی زاده | پایگاه خبری کرمان نو