مترجم: محدثه عقبایی

17738_63322گابریلا کاریلو، از مؤسسین TALLER Mauricio Rocha + Gabriela Carrillo از میان نامزدهایی چون جولیا بارفیلد از شرکت مارکس بارفیلد، به عنوان معمار زن سال ۲۰۱۷ انتخاب‌شد.

درهمین‌حال، روزانا مونتیل، معمار مکزیکی و رئیس استودیو روزانا‌ مونتیل‌دی‌آرکیتکتورا نیز به عنوان برنده‌ی جایزه‌ی مویرا گمیل برای معماری نوظهور اعلام شد.

هر دوی آن‌ها به خاطر «ارائه‌ی بهترین طراحی و تعهد به فعالیت پایدار و دموکراتیک با جوامع محلی» از سوی هیئت‌داوران مورد تقدیر قرار‌گرفتند.

هیئت‌داوران به‌طور‌مشخص تحت‌تأثیر طراحی دادگاه کیفری کاریلو در پاتزکواروی مکزیک قرار‌گرفتند و از آن به عنوان «پاسخی مختصر و ماهرانه به طراحی فضاهای منعطف» نام بردند که «سازگار با قوانین سخت‌گیرانه‌ی امنیتی است و باعث افزایش شفافیت در روند قضایی می‌شود.»

ساختمان سنگی بیضی شکل دادگاه‌ها برای سازگاری با فصل بارانی منطقه‌ی غرب با ترتیبی از سازه های آجری مستطیلی با سقف شیب دار سفالی احاطه شده است.

DCIM100MEDIADJI_0044.JPG

DCIM100MEDIADJI_0001.JPG

847A7781

هیئت‌داوران اثر مونتیل ۴۴‌ساله و مشخصاً «حساسیت او در پرداختن به اجتماع که منجر به استفاده‌ از فرم‌های ساده‌ی معماری شده» را هم تحسین کردند که نمود آن در پروژه‌هایی مانند وراکروز کرانچا -زمین ورزشی که به عنوان بخشی از نوسازی اصلی یک پروژه‌ی مسکن اجتماعی بود- و پروژه‌ی مسکونی  San Pablo Xalpa Unidad  قابل‌مشاهده است.

مونتیل به‌عنوان برنده‌ی جایزه مویرا گمیل برای معماری نوظهور، ۱۰,۰۰۰ پوند وجه‌نقدی دریافت خواهد کرد که به احترام مویرا گمیل، مدیر طراحی V&A و بعدتر مدیر برنامه‌های سرمایه‌ای رویال کالکشن تراست نامگذاری شده است. این جایزه‌ی نقدی به مونتیل برای ادامه فعالیت حرفه‌ای‌اش کمک خواهد کرد.

مونتیل می‌گوید:« معماری همه‌اش سیاسی است. ما می‌توانیم در فضاهای روزمره اولویت‌های سیاسی جامعه‌مان را ببینیم. معماری قدرت شکل‌دادن به رفتار مدنی را دارد، چون فراتر از تکیه بر آجرها، بر اصول بنیادی تعاملات عمومی و اجتماعی استوار است.»

کریستین مورای، سردبیر AJ و بنیانگذار برنامه‌ی زنان در معماری می‌گوید:« هیئت‌داوران تحت‌تأثیر توانایی گابریلا کاریلو در طراحی فضاهای منعطف و کار با نور و سایه برای خلق چنین احساس قانع‌کننده‌ای قرار گرفتند. «رویکرد حساس و زیرکانه‌ی روزانا مونتیل برای طراحی ساختمان‌های جامعه» هم برای آن‌ها الهام‌بخش بوده است.

در مراسم اهدای جوایز از دنیس‌اسکات‌براون، برنده‌ی جایزه‌ی جین درو و راشل وایت‌رید، برنده‌ی جایزه‌ی ایدا لوییس هاکستبل نیز تقدیر‌شد.

مورای ادامه می‌دهد: «آثار مکتوب و اندیشه‌ی معمارانه‌ی فوق‌العاده‌ی اسکات‌براون و کار و هوشمندی‌ او نیرویی الهام‌بخش برای تغییر‌بوده است. وایت‌رید هم تأثیر مهم و الهام‌بخشی بر این حرفه دارد و واقعاً لایق جایزه‌ی Ada Louise Huxtable Prize بوده است.»

 

منبع: AR