«هنر و معماری در ادیان جهان» در دسترس مخاطبان قرار گرفت. در این کتاب به بررسی آثار هنری و آثار معماری پرداخته شده که تحت تأثیر آموزه‌های ادیان ابراهیمی و ادیان بشری ساخته شده‌اند.

نویسنده: لزلی رز
مترجم: علی عسگری – سلامه پروین
ناشر: مارلیک
تاریخ چاپ: ۱۳۹۴
تعداد صفحات: ۵۰۶
قطع: خشتی
قیمت: ۳۰۰,۰۰۰ ریال

کتاب شامل ۱۶ فصل است که عناوین آن به ترتیب عبارت‌اند از:

– مذهب در دوران ماقبل تاریخ
– مذهب در دوران بین‌النهرین باستان
– مذهب در دوران مصر باستان
– مذهب در یونان و روم باستان و کلاسیک
– مذهب در مناطق آمریکای میانی و آند
– مذاهب بومی آمریکایی
– مذاهب بومی در جزایر اقیانوسیه
– مذاهب بومی آفریقا
– یهودیت
– مسیحیت
– اسلام
– آیین هندو
– آیین بودا
– آیین تائو
– آیین کنفوسیانیسم
– شینتو: مذاهب ارواح‌پرستی در ژاپن

مقدمه این کتاب نیز به قلم دکتر حسین سلطان‌زاده، مترجم و محقق حوزه معماری و دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است. وی در بخشی از این مقدمه نوشته است: «یک گونه از فضاهای معماری را می‌توان نیایش‌گاه‌ها و سایر فضاهای آیینی مانند آرامگاه‌ها دانست که به‌طور معمول در هر جامعه‌ای بیشترین سرمایه‌گذاری مالی، معنوی و هنری را در آنها به کار می‌برند. این دسته از بناها را می‌توان بهترین بازتاب هنر معماری دانست و به‌راستی شناخت درست و جامع معماری در هر دوره تاریخی، بدون توجه به چگونگی طراحی و ساخت فضاهای آیینی در آن دوره یا سرزمین امکان نخواهد داشت. فضای کتاب این امکان را فراهم نکرده که در آن به‌صورتی دقیق و موشکافانه به معماری آیینی پرداخته شود، زیرا در آن صورت لازم است که حجمی معادل این کتاب، تنها به بررسی بناهای آیینی یک دین بزرگ اختصاص یابد.»

«هنر و معماری در ادیان جهان» نوشته لزلی رُز و ترجمه مشترک علی عسگری و سلامه پروین با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۵۰۷ صفحه و بهای ۳۰ هزار تومان از سوی انتشارات مارلیک روانه کتاب‌فروشی‌ها شده است.

منبع: معمارنیوز